top of page
Savjetovanje i psihoterapija za djecu Zadar
Savjetovanje i psihoterapija za djecu
Savjetovanje i psihoterapija za djecu
Savjetovanje i psihoterapija za djecu

SAVJETOVANJE I PSIHOTERAPIJA

ZA DJECU

 

"Važno je pružiti djeci siguran i podržavajući prostor u kojem se mogu izraziti bez osuđivanja. To je temelj za njihov emocionalni rast. "   - Violet Oaklander


 

ŠTO JE DJEČJA TERAPIJA I KAKO IZGLEDAJU SUSRETI?

Dječja terapija uvijek započinje inicijalnim razgovorom s roditeljima/skrbnicima (bez djeteta) koji obično traje 60 min.Osim osnovnih informacija, razgovaramo o poteškoćama djeteta, njegovom razvoju i obiteljskoj dinamici te svemu onome što roditelje muči vezano uz odgoj. Na uvodom razgovoru procjenjuje se treba li se dijete uključiti u terapijski proces ili mu je potreban neki drugi vid podrške. 

Drugi susret namijenjen je upoznavanju psihologa s djetetom i obično traje 45 minuta. Ukoliko su dijete, roditelji i psiholog suglasni da dijete sudjeluje u dječjoj terapiji zaključuju terapijski sporazum kojim su definirana prava i obveze roditelja i psihologa.

Tehnike koje se koriste u radu s djecom ovise o dobi, problematici i osobinama djeteta, a one najčešće uključuju igru, glumu, crtanje, pričanje priča, imaginaciju, vođene fantazije te razgovor. 

Glavni cilj, bez obzira na simptome, jest pomoći djetetu da vrati prijašnju razinu funkcioniranja, poboljša samopoštovanje i samopouzdanje te da razvije strategije suočavanja s problemom. To se najčešće odvija na suptilne načine, ali se učinci mogu uočiti u djetetovom dnevnom funkcioniranju.

PSIHOTERAPIJA ADOLESCENATA

 

"Odrastanje je vječna avantura u samospoznaji, u kojoj svaki korak otvara vrata novim mogućnostima i otkrićima." - Carl Rogers


 

Savjetovanje i psihoterapija za adolescente
Savjetovanje i psihoterapija za adolescente
Savjetovanje i psihoterapija za adolescente

Adolescencija je razdoblje velikih promjena i izazova, uključujući fizičke, emocionalne i socijalne promjene. Psihoterapija pruža adolescentima siguran prostor za istraživanje i izražavanje svojih osjećaja, suočavanje s problemima identiteta, stresom, tjeskobom i drugim izazovima s kojima se suočavaju.

Kao i kod dječje terapije, prvi korak je inicijalni razgovor s roditeljima i adolescentom i obično traje oko 60 min (30 min roditelji i 30 min adolescent). Na temelju razgovora i opisane problematike terapeut predlaže oblik rada koji bi bio najprimjereniji za adolescenta. Ukoliko su adolescent, roditelji i terapeut suglasni da adolescent sudjeluje u psihoterapiji zaključuju terapijski sporazum kojim su definirana prava i obveze adolescenta, roditelja i terapeuta. 

Adolescent se nakon toga samostalno uključuje u terapijski rad, a roditelji dolaze po potrebi kako bi dobili podršku i savjete kako pridonijeti poboljšanju situacije. Važno je napomenuti da svaki adolescent ima jedinstvene potrebe i da se terapija prilagođava individualno. Uključivanje adolescenata u psihoterapiju pruža im siguran prostor za izražavanje, rast i razvoj te podršku u različitim aspektima njihovog života.

ADOLESCENCIJA JE RAZDOBLJE VELIKIH PROMJENA I IZAZOVA, UKLJUČUJUĆI FIZIČKE, EMOCIONALNE I SOCIJALNE PROMJENE.

ZA RODITELJE

 

Savjetovanje ili konzultacije za roditelje usmjerene su na pružanje podrške te psihoedukaciju o razvojnim fazama i potrebama djece, razumijevanju određenih dječjih ponašanja i emocija te otkrivanje efikasnijih odgojnih postupaka. Kroz stručno, vođeno savjetovanje, roditelji razvijaju veće samopouzdanje u svojim roditeljskim ulogama i donošenju odluka u skladu s potrebama djeteta. Savjetovanje o odgoju može imati važnu ulogu u podršci i zaštiti mentalnog zdravlja samih roditelja. Savjetovanje u prosjeku traje 60 -90 min i poželjno je da budu prisutna oba roditelja. 

 

"Roditeljstvo je prilika za osobni rast i razvoj, jer nas djeca izazivaju da postanemo najbolja verzija sebe." - Shefali Tsabary


 

ONLINE SAVJETOVANJE

 

Omogućuje pristup stručnoj podršci iz udobnosti vlastitog doma te je pogodna za stariju osnovnoškolsku djecu, adolescente i roditelje. Ova usluga također čini psihološko savjetovanje dostupnim osobama koje se nalaze u inozemstvu, a žele raditi na hrvatskome jeziku. Videopozivi se odvijaju u unaprijed zakazanim terminima putem Zooma, Google Meeta

Konzultacije sa roditeljima
Grupne radionice

GRUPNE RADIONICE

Nudimo i usluge stručnih grupnih radionica za roditelje i stručnjake (po dogovoru)

ZA OSNOVNOŠKOLCE

Ciklus radionica - KAUČ SAMOPOŠTOVANJA

  • Namijenjeno učenicima nižih i viših razreda

  • Grupe podijeljene prema dobi

  • 10 susreta dinamikom jednom u dva tjedna, 90 minuta

  • Inicijalni razgovor za roditelje + povratna informacija


Grupne radionice pružaju osnovnoškolcima priliku da razviju socijalne vještine i uče kako uspješno komunicirati i surađivati s vršnjacima. Kroz grupne aktivnosti, vježbe timskog rada i dijeljenje iskustava, osnovnoškolci mogu poboljšati svoje vještine slušanja, izražavanja mišljenja, rješavanja konflikata i razumijevanja perspektiva drugih.

Kroz grupne radionice, osnovnoškolci imaju priliku istražiti svoj identitet, razumjeti svoje snage i slabosti te razviti pozitivan odnos prema sebi. Podrška grupe i strukturirano okruženje radionica mogu im pomoći da razviju samoprihvaćanje, samopoštovanje i samouvjerenost.

ZA SREDNJOŠKOLCE

Ciklus radionica - KAUČ OTKRIVANJA

  • Male zatvorene grupe

  • 10 susreta dinamikom jednom u dva tjedna, 90 min

  • Inicijalni razgovor za roditelje + povratna informacija


 

Grupne radionice za srednjoškolce pružaju okruženje gdje se mladi mogu povezivati, učiti, rasti, otkrivati i razvijati važne životne vještine. To je prostor u kojem mogu pronaći podršku, razumijevanje i inspiraciju od svojih vršnjaka. 

Srednjoškolci mogu se osjećati podržano i manje usamljeno kada se susreću s drugim mladima koji prolaze kroz slične izazove. Podrška vršnjaka može biti izuzetno moćna i može pomoći u izgradnji samopouzdanja i emocionalne dobrobiti.

Kroz interakciju s drugim sudionicima, uče kako komunicirati, surađivati, rješavati konflikte, slušati i izražavati svoje mišljenje. Ove vještine su važne za izgradnju zdravih međuljudskih odnosa i uspješno funkcioniranje u društvu. Uz podršku grupe, srednjoškolci mogu se osjećati ohrabreni i motivirani da postignu svoje ciljeve.

Podrška u učenju

PODRŠKA U UČENJU

 

Radionica izgradnje vještine učenja – Šareni svijet znanja

  • INDIVIDUALNI oblik rada - 5 susreta po 60 min

  • GRUPNI oblik rada - odvija se u grupama do najviše 4 učenika te uključuje 5 susreta po 90 min


 

Kroz 5 individualnih ili grupnih susreta učenici će dobiti alate i tehnike za lakšu organizaciju vremena i planiranje vlastitog učenja; otkriti strategije koje najbolje odgovaraju njihovom stilu učenja; naučiti vještine lakšeg pamćenja informacija, povezivanja dijelova gradiva u smislene cjeline te umanjiti strah i nelagodu izlaganja pred drugima.

Efikasne vještine učenja nisu samo korisne tijekom školskog razdoblja, već su i važne za budućnost. Samodisciplina, koncentracija, planiranje i samoupravljanje su neophodne za postizanje uspjeha u bilo kojem području.

 

Šareni kauč, obrt za savjetovanje i ostale usluge

T: 0912137426  A: Savarska ulica 19, Zadar

© ŠARENI KAUČ 2023

bottom of page