top of page

Kako olakšati povratak u školske klupe?

Writer's picture: Sanja Bijelic GudeljSanja Bijelic Gudelj

Što trebaš učiniti da olakšaš djetetu (a i sebi) povratak u školske klupe?

Dani opet počinju biti kraći – znak je poprilično jasan, ubrzo će se opet čuti graja na školskom igralištu, a kvartom će odjeknuti zvuk školskog zvona. Najčešće povratak u školu kod većine djece zahtjeva svojevrsnu prilagodbu, baš kao što i većini odraslih treba vremena da se priviknu na povratak s godišnjeg odmora.

 
 

Što je to različito tijekom ljetnih praznika?

Tijekom ljeta većina djece ima podosta različit ritam od uobičajenog „izgleda dana“ za vrijeme trajanja školske godine.  

Dnevni ritam

S obzirom i na produljeno vrijeme trajanja dana, većina djece često kasnije odlazi na spavanje, a time se i kasnije budi, odnosno dolazi do promjena u cirkadijurnom ritmu djece. Neka djeca tijekom ljeta nemaju točno određeno vrijeme buđenja, kao niti ograničeno vrijeme izvođenja svakodnevnih rutinskih aktivnosti poput oblačenja, pranja zubi ili „brzog“ jedenja doručka. 

Nepostojanost rutine

Škola i sve obveze koje ju slijede, kao i izvanškolske aktivnosti, djeci stvaraju rutinu i daju predvidljivost. Ako dijete tijekom ljeta nije uključeno u određene strukturirane aktivnosti poput ljetnih kampova, najčešće ima dosta vremena na raspolaganju za aktivnosti prema vlastitom izboru, a kao što većina roditelja zna, isto ima podosta i prednosti i nedostataka.

"Bezbrižni dani"

Za vrijeme školske godine djeca su izložena kontinuiranoj evaluaciji od strane drugih osoba te se ocjenjuje njihova uspješnost što većini djece često nije ugodno. Tijekom ljetnih mjeseci djeca su opuštenija i imaju više vremena za igru i opuštajuće, ugodne, aktivnosti.

Vrijeme s obitelji i prijateljima

Često tijekom ljeta djeca više vremena provode s obitelji i prijateljima. Za vrijeme školske godine roditelji i djeca često zajedničko vrijeme posvećuju učenju ili odlascima na određene izvannastavne aktivnosti. U ljetnom periodu slobodno vrijeme roditelja i djece češće je posvećeno zajedničkim aktivnostima.

 
 

Zašto je uopće važno znati što se razlikuje u „ljetnoj“ i „školskoj“ rutini?

Kada se naš mozak privikne na svojevrsnu novu „ljetnu rutinu“ potrebno je mu i određeno vrijeme da iz nje i izađe te se vrati u „radni status“. S obzirom na to da je djeci samoregulacija ponašanja tek u razvoju ponovno prihvaćanje obveza i užurbanijeg životnog stila djeci može biti teže nego odraslima. Stoga roditelji mogu pomoći djeci da lakše prihvate promjene koje ih uskoro čekaju.


Kako pomoći djetetu u prilagodbi na povratak u školske klupe?

🡪 Najava početka školske godine

Djeci nekada puno ne znači kada im primjerice kažemo „za dva tjedna“. Vidni podsjetnik poput isprintanog kalendara može im pomoći u percepciji vremena, kao i križanje dana do početka školske godine. Uključivanje djece u kupnju školskog pribora, pripremu radnih materijala i radnog prostora također im može približiti osjećaj početka školske godine.

🡪 Uspostavljanje rutine spavanja i hranjenja

Ako ste u mogućnosti, barem tjedan dana prije početka nove školske godine pokušajte uskladiti rutinu uspavljivanja i buđenja prema onoj koju dijete ima za vrijeme školske godine. Također, poželjno je i uskladiti raspored obroka prema onima kojima dijete ima u školi. Zadovoljene biološke potrebe imaju značajnu ulogu u uspješnosti samoregulacije emocija i ponašanja kod djece.

🡪 Dnevne aktivnosti

Tijekom ljeta djeca često preferiraju aktivnosti poput slobodne igre, video igrica, gledanja televizije, druženja s vršnjacima, dok su većini često manje zanimljive aktivnosti koje traže značajniji kognitivni angažman poput čitanja knjiga, rješavanja križaljki, mozgalica i slično. Prije početka školske godine poželjno je djetetu polagano uključivati sadržaj koji je što sličniji radnim školskim zadacima kako bi se što lakše naviknuli na redovite školske obveze.

🡪 Razgovor o predviđanjima

Početak školske godine djeci možemo predstaviti kao nove izazove koji će biti pred njima. Potrebno je osluškivati što djeca očekuju od nove školske godine te percipiraju li neke strahove ili moguće prepreke. Sasvim je prihvatljivo da dijete možda ima viziju kako će mu nešto biti zahtjevno te ne trebamo djetetu pružati očekivanja da će u školi „sve ići kao po loju“, ali im je važno prenijeti da će im roditelji biti podrška i u situacijama kada naiđu na određene poteškoće.

🡪 Obiteljska pravila ponašanja

Tijekom ljeta je i većina roditelja ponešto opuštenija pa možda i manje „inzistira“ na pridržavanju određenih obiteljskih pravila ponašanja. Ako Vaša obitelj nema već uspostavljena pravila, odnosno poželjne obrasce ponašanja, predlažemo Vam da prije početka školske godine zajednički „sjednete za stol“ i dogovorite što je Vama kao obitelji važno. U slučaju da ste to već prije učinili i da ste zadovoljni istim, predlažemo Vam da se podsjetite dogovora.


Naravno da je svako dijete različito i da je svaka obitelj različita pa Vas pozivamo da i sami promislite koje promjene Vašem djetetu najteže padaju te da polagano krenete u prilagodbu. 


Krenite na vrijeme da bi Vama i Vašim školarcima bilo što lakše! Sretno :)





30 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


Šareni kauč, obrt za savjetovanje i ostale usluge

T: 0912137426  A: Savarska ulica 19, Zadar

© ŠARENI KAUČ 2023

bottom of page